BOGUŚ 90x190 unpainted wood children's bed Montessori teepee Rope Furniture
The promotion runs until 13 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will love BODZIO:
- loves Indian motifs Its appearance resembles an Indian tent.
- supports children's imagination It influences the development of creativity and imagination.
- will appreciate durability It is made of high-quality unpainted wood.
- likes decorations It can be easily decorated with stylish accessories.
- meets safety standards Gives parents the assurance that they are choosing a quality product.
- will appreciate comfort Creates a cozy place for sleep and play for the child.
Real adventure begins with the BODZIO 90x190 spruce tipi bed from Lano Meble
Shaping a child's imagination has a huge impact on their development, self-confidence, and ability to handle difficulties. And what if there was a Scandinavian-style bed that could perfectly stimulate the creativity of young children? We present to you our exceptional bed model: BODZIO – a tipi-shaped bed from Lano Meble. Its shape resembles an Indian tent. Be sure to check what solutions the tipi-shaped playpen bed offers. Discover all color variants and order the assembly of the tipi children's bed in your home.
Magical arrangement of the child's room, only with the BODZIO 90x190 pine tipi children's bed from Lano Meble
Do you want to see how joyfully your child invents new stories together with the wigwam-shaped bed from Lano Meble? There will be no better opportunity to find out if this model will work in your child's room. The BODZIO tipi playpen made of unpainted wood has a non-standard tent shape, and if you wish, you can easily remove the railing, creating a traditional bed model. Dare to add a bit of arrangement madness and order the exceptional BODZIO tipi bed from Lano Meble for your child today.

Real fun begins with the BODZIO 90x190 pine tipi bed from Lano Meble
We want children to discover everything new with interest and joyfully get to know the world around them. The BODZIO tipi-shaped playpen will certainly help with that! Enchant your child with fairy-tale stories and transport yourselves together to a world of exceptional adventures with the BODZIO tipi children's bed from Lano Meble. You can be sure that sparking such curiosity in a child will help them not only in nursery or kindergarten but also in later stages of growing up. We are convinced that the BODZIO tipi playpen is an exceptional piece of furniture for your child. In addition to the obvious visual advantages of our children's bed, this furniture is made of high-quality unpainted wood. Our children's beds meet the strictest standards, so that you as a parent can be sure you are choosing the best for your child. Dare to make changes in the children's room and give them an exceptional world of adventures together with the BODZIO tipi-shaped bed from Lano Meble.
Hi, get to know me better!
Before the final choice, get to know every dimension of BODZIO, marked on the image next to ➔

Discover the BOGUŚ bed
Discover the BOGUŚ bed
Technical data
| Certificates | EN 1725, REACH, FSC, Safety statement |
| Type | low bed |
| Model | BOGUŚ |
| Number of users | 1 |
| Colour | unvarnished wood |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x190 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 198 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 137 cm |
| Weight | 33 kg |
| Barrier | removable vertical rail included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | not applicable |
| Material of drawers | not applicable |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 190 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; semi-matt varnish |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in three packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| ID materacy | 12190, 10466, 13564, 10781, 13540, 10423, 10546, 10579, 13552 |
| Ilość materacy | 1 |
