MICHALINA 90x180 graphite bunk bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Instructions
Reasons why you will fall in love with MICHALINA:
- keeps safety in mind Designed with children’s safety in mind.
- is sturdy Made entirely of durable pine wood.
- cares about health Coated with a water-based, hypoallergenic paint.
- tailored to you It has a universally mountable L/R ladder.
- cares about the floor Its drawers are equipped with rubber wheels.
- almost assembles itself There is an option to purchase it with assembly.
The graphite MICHALINA 90x180 bunk bed is tailored for every children's room
All beds from Lano Furniture are free from sharp edges, so your children are always safe while they sleep. The MICHALINA bunk bed has also been equipped with high protective rails, so even the most active little ones won't be in danger of falling. The wide and comfortable ladder makes climbing to the top bunk easy. The bed frame is made entirely of pine wood, which is known for its good elasticity and durability and doesn't require advanced maintenance. At Lano Furniture, we care about your children's health, so no matter which bed colour you choose, the frame will be covered with a water-based, anti-allergenic paint. The MICHALINA bunk bed is characterised by its classic design. You can easily match it to the interior design of a children's room. For younger children aged 2 and up, the MICHALINA bunk bed with a permanently built-in rail is a good option that ensures a high level of safety. For slightly older children, a removable rail may be a better solution.
Hide whatever you want! The spacious drawers of the graphite MICHALINA children's bed
To diversify the decor of the MICHALINA bunk bed, you can choose spacious drawers. They are very roomy, so they can easily hold bedding, toys or school supplies. Organising the space will then become much easier. At Lano Furniture, we care about the needs of our customers, which is why all the drawers are equipped with rubber wheels that are safe for the floor.

Mattresses for the graphite MICHALINA 90x180 children's bed – a guarantee of the highest quality and peaceful sleep
The MICHALINA bunk bed with a properly chosen, comfortable mattress will become a kingdom for little explorers of the world. Remember that it should be adapted to the individual needs and age of the toddler. Our consultants will advise you which version will work best for the MICHALINA bunk bed and at the same time provide your child with a healthy and peaceful sleep. The bed base is made of a FLEX birch slat, which, thanks to its special profiling, takes the weight off the mattress and thus extends its life. Choose the MICHALINA bunk bed with assembly and create a bedroom from a dream for your child.

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of MICHALINA, marked on the drawing beside ➔

Increased clearance in Lano bunk beds - more space for your child's freedom and safety
In the context of children's beds, and especially bunk beds, increased clearance refers to the space between the bottom and top sleeping decks. It is a key element that provides the right amount of space for a child sleeping on the lower level. An optimal extra clearance in bunk beds guarantees that the child has enough headroom, which improves comfort and reduces the risk of bumping their head when getting up. In loft beds, an increased clearance increases the amount of space under the bed, which is often used for storage or simply makes cleaning easier. In both cases, an increased clearance is the key to comfort, functionality and safety.
Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Certificates | EN 747, REACH, FSC, Safety declaration |
| Type | bunk bed |
| Model | MICHALINA |
| Number of users | 2 |
| Colour | graphite |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 90x180 |
| Capacity | 100 kg per deck |
| Length of bed | 188 cm |
| Bed width | 97 cm |
| Bed height | 164 cm |
| Weight | 68 kg |
| Barrier | vertical fixed/removable included |
| Bed ladder | vertical ladder |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | optional |
| Can be folded in two | yes |
| Mattress length | 180 cm |
| Mattress width | 90 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | 13 cm |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Frame | pine wood; glue; water-based paint |
| Slat | FLEX birch wood |
| Maintenance | wipe with a clean, damp cloth; wipe with a clean, dry cloth |
| Packaging | the product comes in four packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 90x180 |
| Bed colour | Graphite |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| Type of bed | Two-person bunk beds |
| additional Drawers | 13740 |
| additional Increased clearance 22 cm | 13727 |
| additional Removable barrier instead of standard | 13729 |
| ID materacy | 12189, 10465, 13563, 10780, 13539, 10422, 10545, 10578, 13551 |
| Ilość materacy | 2 |
