EDI 80x200 cashmere children’s bed Lano Furniture
The promotion runs until 5 May 2026
mmz_product-additional-information-1
mmz_product-additional-information-3
mmz_product-additional-information-2
mmz_product-additional-information-4
Description
Reasons why you will fall in love with EDI:
- enjoys giving pleasure A good choice for your little one’s new cot.
- one of a kind Stylish and original in design.
- timeless Simple and sturdy, perfect for both boys and girls.
- as caring as can be Will ensure a proper night’s sleep.
- he is meticulous Safe construction made from pine wood.
- he likes to be remembered Will serve in your home for many long years.
See how the cashmere EDI 80x200 children's bed will transform your child's bedroom
Our EDI children's bed is perfect for a girl's room, but will look just as beautiful in a boy's space. All of this is possible because the EDI children's bed from Lano Furniture is very classic, timeless, and also solidly made. Create a unique atmosphere in your child's room and take care of their comfort. You can be sure that with the EDI children's bed, your little one will only have colourful dreams. Parents pay attention to the smallest details when choosing a bed for a child's room. This doesn't surprise us, because for us, too, the most important thing is your little one's safe and proper sleep. The EDI children's bed, created by Lano Furniture, has a very solid structure, made from safe pine wood. By paying attention to every detail, we can guarantee that our EDI children's bed will serve your home for many long years.
Travel with your little one to an undiscovered world of exceptional adventure with the EDI cashmere children's bed from Lano Furniture
When arranging your little one's space, you're surely trying to design their room in a style that will suit both your tastes and theirs. After all, your little one's well-being is important and will certainly affect the quality of their sleep. Thanks to the customisation option of the EDI children's bed from Lano Furniture, you can decide on many of the bed's components and create a piece of furniture that's perfect for a child's room. Don't hesitate and try out the option of individually fitting the EDI children's bed.

Peaceful nights are guaranteed for your little ones with the cashmere EDI 80x200 children's bed from Lano Furniture
Why is it so important to choose the right bed for a girl's or boy's room? Based on the experience of Lano Furniture, it largely affects your child's peaceful and healthy sleep. If your child is well-rested, they will surely start the new day with a smile. Go for proven quality, go for the EDI children's bed. Your little one will definitely thank you for it!

Hi, get to know me better!
Before making your final choice, familiarise yourself with every dimension of EDI, marked on the drawing beside ➔

Additional information about photos and colours of beds from Lano Furniture
Photos and colours of the beds may differ slightly from the actual product. This is due to the settings of your computer monitor or other device. The photos shown are for illustrative purposes only.
Technical data
| Type | single bed |
| Model | EDI |
| Number of users | 1 |
| Colour | cashmere |
| Finish | certified; child-safe; semi-matt |
| Size | 80X200 |
| Capacity | 100 kg |
| Length of bed | 204 cm |
| Bed width | 86 cm |
| Bed height | 64 cm |
| Weight | 39 kg |
| Barrier | vertical removable included |
| Bed ladder | not applicable |
| Drawers | 2 drawers optional |
| Material of drawers | chipboard |
| Increase clearance | not applicable |
| Can be folded in two | not applicable |
| Mattress length | 200 cm |
| Mattress width | 80 cm |
| Length of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Width of mattress for pull-out deck | not applicable |
| Maximum mattress thickness | 13 cm |
| Maximum thickness of top mattress | not applicable |
| Maximum mattress thickness for pull-out deck | not applicable |
| Packaging | the product comes in two packages |
| Price includes | bed; slatted base; assembly kit; assembly instructions |
| Bed size | 80x200 |
| Bed colour | Cashmere |
| Child's age | Beds for school-age child (7-12 years) |
| additional Drawers | 13740 |
| ID materacy | 12186, 10462, 13562, 10777, 13538, 10419, 10542, 10575, 13550 |
| Ilość materacy | 1 |
